Jak właściwie dobrać instalację do potrzeb?
Instalacja elektryczna należy do najważniejszych w każdym domu, ponieważ to ona pozwala domownikom na korzystanie z prądu i pozwala uruchomić oświetlenie oraz urządzenia elektryczne. Ważne w tym aspekcie jest to, aby instalacja była sprawna i właściwie wykonana. Jej projekt powinien uwzględniać jednakowo odpowiednie rozplanowanie poprowadzenie przewodów, ale także właściwie dostosowanie obiegów.
Wyzwaniem, które przyszło wraz z rozwojem techniki, jest przyłączenie do istniejącej instalacji fotowoltaiki, czyli systemu pozwalającego na uzyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Modernizacja już istniejącej instalacji stanowi wyzwanie, jeśli jest przestarzała. Aby jednak ocenić stan danej sieci, należy wykonać odpowiednie pomiary, które muszą być dokładne, aby dały rzetelny i uczciwy obraz kondycji danej instalacji. Jeśli któraś z części sieci będzie wadliwa, skutkować to będzie przepięciami i uszkodzeniem sprzętów oraz odcinka instalacji. Chcąc więc zainwestować w panele słoneczne, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o stan instalacji elektrycznej w domu, wliczając rozwiązania zabezpieczające instalację przed pożarem. Natomiast decydując się na fotowoltaikę, warto postawić na sprawdzone rozwiązania, odpowiednich i wyspecjalizowanych firm, takich jak Targen.
Dobór instalacji.
Wybór fotowoltaiki to zawsze dobry wybór. Jest to inwestycja, która pozwoli w dłuższej perspektywie obniżyć rachunki za prąd do zera, generując czystą energię, a przy odpowiedniej konserwacji będzie to wieloletni zakup, który zwróci się po kilku latach. Przy zakupie i montażu tego rodzaju rozwiązania ważne są, opisany wcześniej, stan instalacji elektrycznej, oraz możliwości techniczne dla realizacji montażu. I od tego będzie w dużej mierze zależeć dobór instalacji fotowoltaicznej. Z tego powodu, że jeśli nie będzie możliwości zamontowania wymaganej liczby paneli, to będzie trzeba zrealizować ich tyle, o ile pozwolą warunki nośne budynku lub możliwości terenu. Jednak, gdy stawiamy dom i zamierzamy skorzystać z fotowoltaiki, to nadrzędną kwestią, która się pojawi, będą nasze potrzeby. Te zmieniają się w zależności od zapotrzebowania na energię elektryczną – im więcej jej będzie gospodarstwo domowe potrzebować, tym więcej paneli będzie musiało zostać przyłączonych na danej instalacji. Zawsze jednak należy pamiętać, że instalacja musi być wyposażona w rozwiązania antyprzepięciowe i przeciwpożarowe. Przy ocenie rozmiarów instalacji, w tym liczby paneli wchodzących w jej skład, warto poradzić się specjalistów. O wiele mniejsze potrzeby będzie miało gospodarstwo domowe, wykorzystujące energię elektryczną do zasilania sprzętów AGD i RTV, niż dom, w którym znajdziemy takie urządzenia na prąd jak klimatyzacja, urządzenia biurowe i gospodarcze oraz np. budowlane, jeśli prowadzona jest jakaś forma działalności gospodarczej. Dobór właściwej instalacji musi także uwzględniać wykorzystanie pompy ciepła, studni głębinowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, które dodatkowo zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeśli do tego wszystkiego chcemy zakupić samochód elektryczny, a dom doposażyć w system je ładujący, to znów zapotrzebowanie na prąd wzrasta, a przed wykonawcami instalacji stają kolejne wyzwania. Jednak postawienie na fotowoltaikę, dobraną do indywidualnych potrzeb, pozwoli na wygenerowanie ilości energii elektrycznej, równiej zapotrzebowaniu danego gospodarstwa domowego.